Narkomania

Narkomania GDZIE SZUKAĆ POMOCY:

   STRONA: Narkotyki i Ty

........................................................

GLIWICE - Fundacja Dom Nadziei - Ośrodek leczenia uzależnień:

Gliwice, 44-109, ul. Główna 30, tel. 32 286 06 23

Czynne całą dobę

   http://www.domnadziei.pl

Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Fundacji „Dom Nadziei” oferuje pomoc psychoterapeutyczną dla osób:

- z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych,

- z uzależnieniem od alkoholu,

- z uzależnieniami behawioralnymi

- dla osób eksperymentujących ze środkami psychoaktywnymi - innego typu trudnościami natury emocjonalnej

Program szeroko rozumianej terapii uzależnień ma na celu zwiększenie dostępności do specjalistycznej pomocy terapeutycznej dla tych osób oraz ich rodzin. W razie potrzeby terapeuci kierują na konsultacje psychiatryczne lub do ośrodków leczenia uzależnień. Udzielają aktualnej informacji o dostępnych formach leczenia.

Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Fundacji Dom Nadziei. Fundacja pomaga młodzieży i dzieciom uzależnionym od środków psychoaktywnych, a także ich rodzinom. Ponadto realizuje programy z zakresu profilaktyki uzależnień. Po pomoc do poradni może przyjść każdy. Niezależnie od wieku i płci. Może przyjść osoba, która brała lub bierze narkotyki, pije alkohol lub nie potrafi sobie poradzić z innymi uzależnieniami. Może przyjść rodzic, który martwi się o swoje dziecko, podejrzewa, że dziecko bierze narkotyki, chce się dowiedzieć, jak rozpoznać, czy dziecko bierze, chce się dowiedzieć, w jaki sposób dziecko zmotywować do podjęcia terapii. Rodzic, który jest zaniepokojony zachowaniem dziecka. Poradnia prowadzi konsultacje dla osób zażywających narkotyki, alkohol, rodziców, pedagogów, lekarzy, kuratorów, dla osób uzależnionych od środków nietoksycznych, na przykład od internetu, hazardu. Prowadzi też terapię małżeńską i rodzinną, a także terapię indywidualną oraz indywidualną terapię motywacyjną. - Młode osoby z reguły nie chcą się zmieniać, leczyć. Ważna jest, zatem praca nad motywacją, nad określeniem tego, czego taka osoba chce. Ponadto poradnia kieruje do innych ośrodków, w których dana osoba może uzyskać pomoc. Prowadzi także konsultacje wstępne przed przyjęciem do Katolickiego Ośrodka Dom Nadziei w Bytomiu. Ale przede wszystkim poradnia pomaga.

……………………………………………………..

ZABRZE

      OPILU Zabrze

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień

Zabrze ul. Park Hutniczy 6

Telefony 32 278-11-99, 32 271-84-42

……………………………………………………..........

Grupy samopomocowe

ANONIMOWI NARKOMANI - MITYNGI

ZABRZE

Grupa „Jedność” Sobota 18:00 - 20:00 Mityng otwarty ostatnia sobota miesiąca

Dom parafialny św. Anny 3 Maja 18, Zabrze, śląskie, 41-800 Pierwszy budynek po prawej stronie drogi prowadzącej do kościoła, tuż przy głównej drodze, na parterze - pierwsze drzwi po lewej stronie.

………………………………………………………………..

KATOWICE

Grupa „8 Marca”  Środa 20:00 - 22:00 Niedziela 15:00 - 17:00 Mityng otwarty/spikerski w ostatnią niedzielę miesiąca.

Kościół św. Piotra i Pawła, ul. Mikołowska 32, Katowice, śląskie, 40-066 Salka parafialna

Grupa „Centrum” Sobota 18:30 - 20:30 W każdą ostatnią sobotę miesiąca mityng otwarty.

Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Mikołaja Kopernika 14, Katowice, 40-064 Aby wejść proszę dzwonić dzwonkiem

………………………………………………………………..

GLIWICE

Grupa „Diament” Piątek 17:30 - 19:30 Mityng otwarty (dla uzależnionych i nie uzależnionych) w pierwszy piątek miesiąca

Klub Abstynentów „Krokus”, ul. Daszyńskiego 28, Gliwice, śląskie, 41-800

Sobota 9:00Grupa „Nawroty Choroby” dla NA (Anonimowi Narkomani) z terapeutą

………………………………………………………………..

NZOZ „Szansa” 44-171 Pławniowice, ul. Cmentarna 18 tel. 32 230 32 47 STOWARZYSZENIE PROMOCJI ZDROWIA I TRZEŹWEGO STYLU ŻYCIA "SZANSA" - PŁAWNIOWICE

   Zobacz stronę www: Szansa

Wizytówka organizacji (prowadzone działania)

1. NZOZ Zakład Lecznictwa Odwykowego "Szansa" - ośrodek leczenia uzależnionych od środków psychoaktywnych (z wyjątkiem alkoholu), wiek pacjentów 18 - 35 lat (cała Polska).

2. Program postrehabilitacyjny dla byłych pacjentów (readaptacja społeczna, pomoc psychologiczna w kontynuowaniu nauki, wynajęcie mieszkań).

3. "Pracownia profilaktyki" - program profilaktyki dla rodziców i młodzieży. Gdy detoks nie działa Tylko kilka placówek w Polsce leczy narkomanów metodą substytucyjną, polegającą na podawaniu uzależnionym substancji na bazie narkotyku.

.....................................................

   Leczenie uzależnień Szpital psychiatryczny w Świeciu specjalizuje się w tym od niedawna, ale z powodzeniem. Wspiera ich w tym urząd marszałkowski. Koszty uzależnienia ponoszą nie tylko narkomani. Także środowiska, w których żyją; innymi słowy - społeczeństwo. To jedna z przyczyn, dla których opracowuje się coraz to nowsze metody leczenia uzależnień. Jedną z nich są programy substytucyjne, dotyczące narkomanów zażywających opiaty, np. heroinę. Jeden z dziesięciu Leczenie substytucyjne polega na zastąpieniu narkotyku inną substancją o podobnym działaniu. Najczęściej stosowaną w Polsce jest metadon, pochodna morfiny. Od kilku lat Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu prowadzi (jeden z dziesięciu realizowanych w kraju) program substytucyjny na bazie metadonu. Musi spełnić wymagania Poddaje się mu u nas ok. 20 uzależnionych.

- Każdy musi spełnić szereg wymagań medycznych i psychologicznych - podkreśla Dominika Skrok-Wolska, dyrektor do spraw medycznych szpitala psychiatrycznego w Świeciu.

- Jednym z nich jest podejmowanie prób leczenia metodami konwencjonalnymi, które okazały się nieskuteczne. Mamy na miejscu oddział detoksykacyjny. Dzięki temu możemy wyłapać osoby spełniające podstawowe kryteria. Określiło je Ministerstwo Zdrowia. Poza przejęciem przez detoks, ubiegający się o leczenie musi być pełnoletni i zmagać się z uzależnieniem minimum trzy lata. Żeby byli samodzielni Leczenie substytucyjne jest długoterminowe, trwa co najmniej trzy miesiące. Jego istotnym elementem jest pomoc psychologiczna i socjalna. Chodzi o to, żeby przywrócić narkomanów do samodzielnego życia w społeczeństwie, co jest zasadniczym celem tego leczenia. Kuracja metadonowa budzi emocje. Z jednej strony postrzegana jest jako krok w stronę legalizacji narkotyków; z drugiej porównuje się ją do leczenia diabetyków insuliną, bo - w obu przypadkach - chorzy nie mogą obyć się bez leku. Najważniejsze, że leczenie substytucyjne odnosi sukces w Polsce i na świecie. Metadon Działa podobnie jak morfina, w tym przeciwbólowo. Znalazł stosowanie w lecznictwie, m.in. oraz jako lek drugiego rzutu w uśmierzaniu bólów nowotworowych. Jego toksyczność jest zbliżona do morfiny, jednak powoduje słabszą depresję układu oddechowego i w mniejszym stopniu wywołuje euforię. Wykazuje też umiarkowane działanie przeciwkaszlowe. Powoduje uzależnienie podobne do morfiny, jednak objawy pod odstawieniu metadonu przebiegają wolniej i łagodniej niż w przypadku morfiny. Na tej obserwacji oparty jest program metadonowy leczenia uzależnienia od opiatów.

Źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080514/INNEMIASTA12/788066832

   

 Artykuł: Gdy detoks nie działa

Tylko kilka placówek w Polsce leczy narkomanów metodą substytucyjną, polegającą na podawaniu uzależnionym substancji na bazie narkotyku